Grunwaldzka 3, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie

607-678-337

urbanek@kancelariaurbanek.com.pl

4 pytania, które warto zadać zanim rzucisz się w wir negocjacji z potencjalnym inwestorem.

W biznesie, negocjacje odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu sukcesu. Bez względu na to, czy jesteś przedsiębiorcą szukającym inwestora dla swojego przedsięwzięcia czy też inwestorem poszukującym nowych możliwości, zadawanie odpowiednich pytań może mieć ogromne znaczenie dla ostatecznego rezultatu. W tym artykule przedstawiam cztery pytania, które warto zadać przed rozpoczęciem negocjacji z potencjalnym inwestorem.

1. Waloryzacja – to że będzie to standard, ale pytanie kiedy będzie pierwszy raz zwaloryzowany czynsz? Po rozpoczęciu budowy czy w roku po zawarciu umowy?

Przed podjęciem decyzji o współpracy z inwestorem, ważne jest zrozumienie, kiedy rozpocznie się proces waloryzacji czynszu. Czy będzie to od razu po rozpoczęciu budowy czy dopiero po roku od zawarcia umowy? Ta informacja może mieć wpływ na Twoje finanse i plany operacyjne, dlatego istotne jest jej ustalenie jeszcze przed rozpoczęciem negocjacji.

2. Zabezpieczenie płatności czynszu i podatków – czy inwestor przewiduje zabezpieczenie i jeśli tak, to jakie?

Zabezpieczenie płatności czynszu i podatków jest kluczowe dla Twojego bezpieczeństwa finansowego. Pytanie o konkretne formy zabezpieczenia, jak kaucja czy gwarancja bankowa, pomoże Ci ocenić, czy inwestor ma odpowiednią strategię w przypadku opóźnień lub problemów z płatnościami. Warto mieć na uwadze również inne opcje, takie jak egzekucja wprost z aktu notarialnego czy poręczenie spółki z grupy kapitałowej.

3. Planujesz przekazać w dzierżawę większy obszar – powyżej 10 ha? Zapytaj o gwarancję minimalnej powierzchni.

Jeśli planujesz przekazać większą powierzchnię w dzierżawę, ważne jest, aby upewnić się, że inwestor zapewni minimalną powierzchnię, którą zadeklarował. To pytanie pomoże Ci uniknąć niechcianych niespodzianek i sytuacji, w których oczekiwane 10 ha zamieni się w zaledwie 2 ha. Zabezpieczenie gwarancji minimalnej powierzchni umożliwi Ci trwałe i stabilne prowadzenie działalności.

4. Zabezpieczenie kosztów demontażu – czy jest zabezpieczenie na poczet rozbiórki?

Kiedy umowa z inwestorem dobiega końca, często pojawiają się koszty demontażu. Warto zapytać o zabezpieczenie na poczet tych kosztów. Należy pamiętać, że nawet jeśli umowa zostanie rozwiązana wcześniej, brak odpowiedniego zabezpieczenia może skutkować utratą możliwości egzekucji. Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci ocenić ryzyko finansowe i podjąć lepsze decyzje.

Podsumowując, przed rozpoczęciem negocjacji z potencjalnym inwestorem, warto zadać te cztery pytania. Dotyczą one kluczowych elementów umowy, które mogą mieć znaczący wpływ na Twoje przedsiębiorstwo. Dlatego ważne jest uzyskanie klarownych odpowiedzi i zapewnienie sobie stabilności oraz bezpieczeństwa w trakcie współpracy. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *