Zapraszamy serdecznie do obejrzenia naszego najnowszego wywiadu w ramach Prawnej Akademii Rolnika. W tym odcinku radca prawny Monika Urbanek ponownie rozmawia z mecenas Agatą Wysocką, specjalistką od prawa nieruchomości. Tematem przewodnim jest zbliżająca się reforma planowania przestrzennego, która może mieć znaczący wpływ na właścicieli gruntów w Polsce.
Z wywiadu dowiesz się:
Fundamentalne zmiany w planowaniu przestrzennym:
Mecenas Agata Wysocka wyjaśnia, dlaczego nadchodzące zmiany są nazywane reformą i jakie będą miały znaczenie dla przeciętnego Kowalskiego. Reforma ta wprowadza nowe przepisy, które mają na celu ujednolicenie planowania przestrzennego i odejście od decyzji o warunkach zabudowy (WZ).
Wprowadzenie planów ogólnych:
Od 1 stycznia 2026 roku każda gmina w Polsce powinna mieć uchwalony plan ogólny. Dowiedz się, co to oznacza dla Twojej działki i dlaczego warto śledzić działania swojej gminy. Plan ogólny zastąpi dotychczasowe studia i stanie się kluczowym dokumentem określającym przeznaczenie terenów.
Partycypacja społeczna w planowaniu:
Reforma wprowadza większą partycypację społeczną, umożliwiając mieszkańcom udział w procesie uchwalania planów ogólnych i miejscowych. Sprawdź, jak możesz wziąć udział w konsultacjach społecznych i jakie znaczenie będą miały Twoje uwagi.
Nowe narzędzia cyfrowe:
Poznaj nowo wprowadzony rejestr urbanistyczny, który umożliwi łatwy dostęp do informacji planistycznych w całej Polsce. Dzięki temu narzędziu, będziesz mógł za darmo sprawdzić, co planuje Twoja gmina i jakie są etapy prac planistycznych.
Zintegrowany plan inwestycyjny:
Dla inwestorów OZE oraz deweloperów reforma przewiduje zintegrowane plany inwestycyjne, umożliwiające współfinansowanie infrastruktury publicznej w zamian za możliwość realizacji inwestycji. Dowiedz się, jakie korzyści może to przynieść zarówno dla gmin, jak i inwestorów.
Dlaczego warto obejrzeć wywiad?
Ten wywiad to doskonała okazja, aby zrozumieć nadchodzące zmiany w prawie planowania przestrzennego i ich potencjalny wpływ na Twoje nieruchomości. Monika Urbanek i Agata Wysocka omawiają najważniejsze aspekty reformy, podkreślając, jak istotne jest śledzenie działań gminy oraz zrozumienie nowych przepisów.
Nie przegap tego informacyjnego wywiadu! Zdobądź wiedzę, która może okazać się kluczowa dla Twoich decyzji związanych z nieruchomościami.
Oglądaj teraz i bądź na bieżąco z najnowszymi zmianami w planowaniu przestrzennym!
Wywiad możesz przeczytać poniżej:
Monika Urbanek:
Dzień dobry, Dzień dobry. Witamy Was serdecznie w kolejnej odsłonie wywiadów prawnej Akademii Rolnika. Dzisiaj moim gościem już kolejny raz jest mecenas Agata Wysocka, specjalista od prawa nieruchomości i wszystkich kwestii, które się wiążą właśnie z tymi zagadnieniami, a które mogą być istotne dla właścicieli nieruchomości. Ja nazywam się Monika Urbanek, jestem również radcą prawnym i prowadzę Prawną Akademię Rolnika już od prawie 4 lat, bo w marcu 4 lata miną. I to jest kolejny wywiad już właśnie z mec. Wysocką. Przypominam, że na naszym kanale jest dostępny wywiad dotyczący operatów szacunkowych, w których tak. Mecenas Wysocka bardzo dużo cennych informacji takich praktycznych przekazała, więc polecam i odsyłam do obejrzenia tego poprzedniego wywiadu. Witam Cię Agato i bardzo serdecznie dziękuję, że kolejny raz przyjęłaś zaproszenie i tutaj do nas, żeby przekazać te cenne informacje dla naszych subskrybentów, czytelników i fanów.
Agata Wysocka:
Dzień dobry Moniko, Dziękuję. Witam Cię ponownie i gratuluję 4 lat Akademii Rolnika. Tak zleciało to już. Dzisiejszym tematem jest zmiana bądź reforma w zakresie planowania przestrzennego. Tutaj są różne rozbieżności czy nazywać to zmianą czy reformą, bo można tutaj dużo dyskutować. I moje pytanie do Ciebie Agata pierwsze jest takie czy ta reforma, ta zmiana w przepisach dotyczących planowania przestrzennego ma jakieś znaczenie dla takiego zwykłego obywatela, przeciętnego Kowalskiego, który ma jakąś nieruchomość? Czy w ogóle te zmiany są dla niego istotne i powinien się nimi interesować? Jeżeli tak, to dlaczego?
Monika Urbanek:
Zdecydowanie tak. Mamy nowe przepisy, które są nazywane reformą, bo są fundamentalne, są zasadnicze i stawiam sobie dzisiaj za cel przedstawienie tej reformy w pigułce.
Agata Wysocka:
Jeżeli oglądasz ten film, to godzisz się na to, że nie poznasz całej reformy, dlatego, że powstało całe mnóstwo przepisów, które są kierowane przede wszystkim do urbanistów i do urzędów, które będą działania planistyczne wykonywały. Natomiast ja postaram się przedstawić tę reformę z perspektywy przeciętnego Kowalskiego i myślę, że ten film może być przydatny dla właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości gruntowych, zwłaszcza nie zabudowanych, którzy chcą coś zrobić ze swoim gruntem, noszą się z zamiarem jakiejś zabudowy. Powinni znać te podstawowe pojęcia, takie ogólne. Co się zmieniło w tej reformie? Dlatego, że cała plastyka ma fundamentalne znaczenie dla wartości ich nieruchomości i dla ich planów z zagospodarowaniem swojej działki. Ja tutaj może jeszcze tylko dopowiem, że z uwagi na charakter naszego spotkania, czy też jego czas nie będziemy miały możliwości wskazania wszystkich wszystkiego co się zmieniło, wszystkich aspektów i niuansów. Jeżeli ktoś ma taki problem, nie wie co zrobić ze swoją sprawą, bądź obawia się, że być może zmiana przepisów wpłynie negatywnie, bądź może również pozytywnie na jego sprawę, to odsyłam do Do Agaty. Tutaj w opisie tego filmu będą namiary na jej kancelarię. Można się zgłosić i umówić na poradę. Z tego co wiem Agata również konsultuje klientów online, więc nieważne skąd jesteś można tej porady zaczerpnąć i umówić się. Nie musi być to spotkanie stacjonarne, Tak więc chyba to powiedz mi właśnie co osoba, która nie wie jeszcze nie ma jakiejś wiedzy na temat tych zmian, powinna wiedzieć właśnie o tej reformie.
Monika Urbanek:
Jaka jest taka rzecz, która przychodzi Ci do głowy, jakaś najważniejsza, na którą należałoby zwrócić uwagę?
Agata Wysocka:
No, moim zdaniem trzeba wiedzieć przede wszystkim, że wszystkie te przepisy mają na celu ujednolicenie planowania przestrzennego w Polsce i odejście od WZ. Mówiąc o WZ mam na myśli decyzję o warunkach zabudowy, czyli decyzje wydawane przez organ jakby pierwszy. Pierwsza decyzja administracyjna w procesie budownictwa czy budowy. Generalnie zasada jest taka, że odchodzimy od WZ i to jest informacja numer jeden. Dlaczego? Dlatego, że do tej pory, jeżeli w jakiejś gminie nie był uchwalony. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wszystkie budowy odbywały się na podstawie decyzji WZ, co prowadziło do do pewnej samowolki. Te przepisy były interpretowane na różny sposób. Lekko gumowe, więc budowało się prawie wszystko trochę chaotycznie i jakby cel numer jeden odchodzimy od WZ. I to ma fenomenalne znaczenie, dlatego, że ustawodawca mówi nie. Ustalamy inne zasady. Nakazuje wszystkim gminom w Polsce uchwalenie uwaga tu czegoś nowego planu ogólnego. Każda gmina. Od 1 stycznia 2026 w Polsce powinna mieć uchwalony plan ogólny i Twoja budowa czy w ogóle zagospodarowanie Twojej działki ma być zgodne z planem ogólnym? Czemu jest to takie ważne? Dlatego, że plan ogólny zastępuje obowiązujące dotychczas studia. Studia, które były, nie były aktem prawa miejscowego. Natomiast mamy na to pomysł, plan ogólny, prawo miejscowe. I jeżeli w ogóle decyzje WZ będą wydawane w twojej gminie, to one mają być zgodne z planem ogólnym. I teraz uwaga. Krótko.
Agata Wysocka:
Co to jest plan ogólny? To jest taki bardziej ogólny miejscowy plan zagospodarowania, czyli taka mapa, która całą gminę dzieli na obszary, na obszary, na tak zwane strefy planistyczne. I jak spojrzymy na mapę gminy. Gmina ma wyznaczyć, gdzie ma być strefa taka, gdzie taka, gdzie taka prawo ustala określoną stałą liczbę. Czyli w ogóle jakie mogą być strefy planistyczne. A to oznacza, że cała gmina ma być podzielona między innymi. Ja podaję dla przykładu na strefę zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, tereny zielone, tereny produkcji rolniczej i strefy cmentarzy na przykład. I teraz co to dla Ciebie oznacza właścicielu nieruchomości? Jeżeli w planie ogólnym Twoja działka będzie w strefie zabudowy jednorodzinnej odpala szampana, natomiast jeżeli znajdzie się w strefie cmentarza No kaplica. Ja Ci co Ty nigdy tam nic nie zbudujesz. Dlatego tak ważne jest, żeby budować to, co. Tak ważne będzie i na to uczulam. Obserwowanie działań gminy. Czy gmina w ogóle podchodzi do planu ogólnego, Jakie podejmuje decyzje i w jakiej strefie jest Twoja działka? To wszystko oczywiście musi być jawne. Na pewno, jeżeli Twoja gmina rozpoczyna procedurę planistyczne, to będzie ogłoszone na stronie internetowej urzędu, na BIP ie, pewnie w lokalnych mediach. Śledź To dlatego, że z tym są związane pewne określone terminy między innymi konsultacji i wyłożenia tego planu tak, żeby lokalna społeczność miała prawo się wypowiedzieć.
Monika Urbanek:
I tak analogicznie jak przy ustalaniu miejscowego planu. Tak jest dokładnie I ta reforma, i to jest kolejny jej charakterystyczny element, wprowadza bardzo tak zwaną partycypację społeczną, partycypację, czyli branie udziału lokalnej społeczności w uchwalaniu planu ogólnego i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chodzi o to, żeby interesariusze mieli prawo się wypowiedzieć. Pasuje mi ten podział na strefy, czy mi nie pasuje? Ta partycypacja jest, wydaje mi się fajna. Trzeba to pozytywnie ocenić. Czyli odchodzimy od papieru, idziemy bardziej w cyfryzację. Będzie można na przykład mailowo złożyć jakieś uwagi do planu czy do planu ogólnego. Będą. Gmina może organizować jakieś spacery w terenie, spotkania, spotkania z urbanista, który w ogóle jakby wymyślił, obmyślił cały plan. Nawet te spotkania mają się odbywać w godzinach poza pracą urzędu gminy, czy też umożliwić każdemu udział.
Agata Wysocka:
Tak jest. Chodzi o to, żeby możliwie dużo osób dowiedziało się o tym, co planujemy, wypowiedziało się, co planujemy. Ale uwaga! Ten głos ludu nie jest wiążący. Czyli niestety zachowane jest władztwo planistyczne gminy i to gmina ostatecznie podejmuje decyzję co będzie w tym planie. I jeszcze jedna rzecz. Bo to jest istotne, bo wszyscy się zastanawiają a co jeżeli na mojej działce ma być cmentarz? Nie zgadzam się. Nie trzymajmy się tego cmentarza, dlatego że to jest dosyć taki skrajny przypadek. Uwaga! Zapisy planu ogólnego nie dają Tobie właścicielu nieruchomości roszczeń planistycznych. Czyli sam fakt, że znajdziesz się w strefie cmentarza nie daje Ci możliwości domagania się od gminy pieniędzy. To roszczenie pojawi się dopiero, jeżeli zostanie uchwalony zgodny z planem ogólnym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Monika Urbanek:
Czyli z jednej strony są jakieś wprowadzone mechanizmy, które właśnie, przynajmniej teoretycznie dają prawo wypowiedzenia się, ale praktycznie może zupełnie tak nie być.
Agata Wysocka:
Może tak nie być, może to być lekko fikcyjne. Tak, dajemy się ludziom wypowiedzieć, a i tak nie bierzemy tego pod uwagę. Więc chcę, żebyście państwo zapamiętali, żeby śledzić to, co robi gmina nie tylko lokalsi, ale również jeżeli na przykład w drodze dziedziczenia ustawowego wiesz, że nabyłeś działkę gdzieś na drugim końcu Polski i np. masz w planach znieść współwłasność, tak, rozliczyć się z tego, to uważaj, dlatego że ta cała plastyka będzie miała znaczenie dla Twoich rozliczeń z pozostałymi współwłaścicielami. Dlatego, że przeznaczenie nieruchomości w planie ogólnym i w miejscowym planie ma znaczenie dla wartości nieruchomości.
Monika Urbanek:
Tak. Powiedz mi Agata, bo też już takich wiele głosów się pojawia, bo wiadomo, temat jest znany od jakiegoś czasu i wielu ekspertów już zajmowało głos. Czy Twoim zdaniem ten termin od 1 stycznia 2026, który w sumie już jest bardzo niedługo jest realny do spełnienia, żeby te plany w każdej gminie powstały w ogóle? Czy to jest jakiś taki termin realny, możliwy do spełnienia, bo wiele osób mówi, że tak naprawdę to będzie jedna wielka fikcja.
Agata Wysocka:
Nagrywamy ten film w marcu 2024, czyli jesteśmy jeszcze w trakcie obowiązywania przepisów przejściowych. Czekamy na ten dzień zero. No, w branży się mówi, że ten termin jest fikcyjny. Nie ma szans, żeby wszystkie gminy w Polsce na raz uchwalili plan ogólny, bo jest po prostu za mało specjalistów. Po prostu po prostu jest to nierealne, więc bardzo możliwe. Podobno Kraków już coś zaczął.
Monika Urbanek:
Tak słyszałam ostatnio w mediach. Bardzo możliwe, że w praktyce przesunie się termin uchwalenia planu ogólnego w Twojej gminie, ale uwaga to ma bardzo duże konsekwencje. Dlaczego? Ano na przykład w kontekście WZ. Rada. Taki protip jeżeli zamierzasz na swojej nieruchomości coś wybudować, to jak najszybciej składaj wniosek o warunki zabudowy, bo jeżeli Twoja decyzja stanie się ostateczna przed 31 grudnia 2025, to ta WZ będzie ważna już na przyszłość i nie będzie ograniczona żadnym terminem. Natomiast wszystkie. Najprawdopodobniej właśnie od tego dnia zero, czyli 1 stycznia 2006, do chwili wejścia w życie planu ogólnego, który może być za rok, za dwa, za trzy, może powstać de facto luka prawna, gdzie Zobaczcie studia już nie obowiązują, bo zostały uchylone. Nie ma jeszcze planu ogólnego. A jak nie ma planu ogólnego, to żaden urząd nie wyda decyzji o warunkach zabudowy. Dlatego że decyzje o warunkach zabudowy, o ile w ogóle będą możliwe do uzyskania. Chociaż przed chwilą, że generalnie rezygnujemy, to decyzja WZ musi być zgodna z planem ogólnym. A jeżeli nie ma planu ogólnego, nie będzie decyzji WZ.
Agata Wysocka:
Mówi się, że będziemy mieli w planistyczne mały chaos. I tak naprawdę dopiero się przekonamy, jak gminy poradzą sobie z tym problemem.
Monika Urbanek:
Tak jak wprowadzenie dodatkowych rozwiązań będzie powodował tak naprawdę w tej sytuacji całkowity paraliż. Bo tak jak powiedziałaś, że żaden urząd nie wyda decyzji w odniesieniu do planu, którego nie ma, więc najprawdopodobniej nic nie zrobi i nie będzie w ogóle możliwości podjęcia działań. Pytanie co teraz zrobić?
Agata Wysocka:
Dobra, to dokończę. Trzeba tu dodać i chyba to istotne, że w ogóle wszystkie miejscowe plany, które dzisiaj obowiązują. One będą ważne dalej i one będą obowiązywać. Natomiast ewentualna ich zmiana w przyszłości będzie musiała być zgodna z planem ogólnym. Czyli dopóki gmina nie uchwali planu ogólnego, nie dojdzie do zmiany miejscowego planu I to wszystko będzie od siebie zależne. Chociaż dopuszcza się możliwość jednoczesnego uchwalania planu i planu ogólnego i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. A jak to wyjdzie w twojej gminie? Obserwuj.
Monika Urbanek:
No. Właśnie. Więc to takie pytanie też czysto praktyczne już nasunęło, bo też nie każdy może wiedzieć. Jeżeli mieszkaniec gminy chce się dowiedzieć jak to wygląda, czy jakieś prace są prowadzone, to powinien rozumiem udać się do urzędu gminy, do wydziału planowania przestrzennego albo. To różnie tam jest i tam taką informację powinien uzyskać.
Agata Wysocka:
To jest informacja numer jeden, zwłaszcza w tym okresie przejściowym. Natomiast reforma planowania przewiduje taki nowy cyfrowy produkt, który ułatwi pozyskiwanie informacji. Reforma wprowadza tak zwany rejestr urbanistyczny. To jeszcze dzisiaj nie obowiązuje. Zobaczymy, jak to wejdzie w życie. To będzie duży system informatyczny, który obejmie całą Polskę, w którym znajdziesz za darmo jawne informacje o tym, co planuje każda gmina w Polsce, czyli czy w ogóle podjęła procedurę planistyczne, na jakim to jest etapie, czy jesteś w terminie konsultacji, czy jesteś w terminie złożenia uwag do planu? Będą tam w ogóle projekty i ostateczne treści planów ogólnych, czyli będą o gdzieś tam w Gdańsku. Dowiesz się za darmo w internecie co planuje Łomża. Więc to ważne.
Monika Urbanek:
I tutaj chyba właśnie ta informacja jest bardzo istotna, bo nawet jeżeli ten system w ogóle powstanie, to na pewno zakładam, że jest jakaś część osób, która nie ma dostępu do chociażby takich rozwiązań informatycznych, żeby to sprawdzić. No i też nie oszukujmy się, te dokumenty to nie są proste, jasne i krótkie, przejrzyste informacje. I tak naprawdę też często, żeby przebrnąć przez całą tą dokumentację i wyciągnąć z niej sedno, trzeba poświęcić bardzo dużo czasu i też nierzadko trzeba mieć jakąś wiedzę też, żeby to wszystko zinterpretować prawidłowo. To też nie jest proste. Powiedz, czy Ty też takimi sprawami się zajmujesz? Jeżeli ktoś by chciał, żebyś Ty na przykład analizowała sytuację w danej gminie i po prostu przedstawiła, czy z taką sprawą też może się do Ciebie zgłosić.
Agata Wysocka:
Tak, to oczywiście sprawdzenie przeznaczenia nieruchomości jest fragmentem usługi due diligence. Kiedy sprawdzamy, czy na potrzeby jakiejś transakcji czy rozliczeń sprawdzamy przeznaczenie nieruchomości lub kiedy jesteś inwestorem i chcesz zainwestować. No to pytanie nr 1 Jakie jest przeznaczenie nieruchomości? Ale odniosę się do tego. Mówiłaś, że te dokumenty są trudne w lekturze. W odpowiedzi mamy znowu nowe przepisy reformy planowania, które mówią, że teraz ma być prosto, czytelnie, w możliwie nie specjalistycznym języku. Krótko. Już nie studium zagospodarowania, które ma 500 stron i króluje. Jeśli szukasz informacji, ma być prosto, przejrzyście i dużo krócej. Czyli te dokumenty mają być proste w odbiorze. Gdy dodamy do tego, że mają być jawne w rejestrze urbanistycznym, no to liczę na to, że to będzie absolutnie zrozumiałe dla każdego. W grę wchodzą informacje przestrzenne, klikanie, przeklinanie. Jak w geoportalu. Będziesz mógł sobie sprawdzić, gdzie jest Twoja działka. Fajne, fajne rozwiązanie.
Monika Urbanek:
Brzmi to tak dobrze, że aż mi się wydaje mało realne. No zobaczymy jak wejdzie w życie. Pomysł jest dobry. Nie no pomysł jest dobry, tylko zobaczymy jak będzie z jego realizacją, bo tutaj jakby ten etap nas najbardziej interesuje.
Agata Wysocka:
Powiedz mi może takie ostatnie pytanie, bo tutaj wiadomo znowu tak jak przy poprzednim naszym spotkaniu stwierdziłyśmy, że na ten temat można by zrobić dziesięć następnych. Tutaj pewnie by jeszcze więcej wyszło, ale powiedz mi, czy są jakieś rzeczy, na które powinni zwrócić uwagę właśnie rolnicy, którzy posiadają również nieruchomości nie zabudowane? Czy tutaj też oprócz tych rzeczy, o których już mówiłaś, jest jeszcze coś, nad czym powinni szczególnie czuwać czy mieć na uwadze?
Monika Urbanek:
Jeżeli rolnik ma w planach wydzierżawić swoją nieruchomość pod instalacje OZE, powinien bardzo bacznie śledzić działania gminy. To znaczy sprawdzać, czy będzie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla jego działki, który pozwoli na posadowienie farmy fotowoltaicznej. Reforma chyba tak w duchu zielonej energii pozwala teraz w tzw. uproszczonej procedurze uchwalać miejscowe plany. Docelowo, żeby szybciej powstawały farmy. Uwaga nie dotyczy to farm wiatrowych. Mówię tylko o panelach, więc uproszczona procedura. Czyli w zamyśle instalacja ma powstać szybciej. Ale skoro procedura planistyczne, no to jednak partycypacja społeczna, czyli cała instalacja może być przez sąsiadów testowana. Może się okazać, że w ogóle do instalacji nie dojdzie. Chociaż pamiętajmy ostatecznie wypowiada się gmina i to gmina decyduje, czy tamte panele mogą powstać czy nie.
Agata Wysocka:
I myślę, że chociaż to pewnie temat na inny film. Ale może dzisiaj tutaj tak krótko i ogólnie, bo myślę, że to jest bardzo fajne rozwiązanie dla inwestorów. Uwaga to mogą być instalatorzy OZE, OZE to mogą być deweloperzy. Czyli reforma przewiduje coś takiego jak zintegrowany plan inwestycyjny. Nic innego jak umowa pomiędzy gminą a inwestorem, który ma dużo pieniędzy i jest gotów. Wybudować swoją za swoje. O jejku, brakuje mi słowa. Inwestor jest gotów wybudować swoją inwestycję, ale oprócz tego partycypować w kosztach gminnych usług. Na przykład deweloper chce wybudować duże osiedle mieszkaniowe, ale jednocześnie zobowiązuje się, że wybuduje żłobek, szkołę, przychodnie. Skorzystają na tym wszyscy.
Monika Urbanek:
To samo do publicznej dla innych mieszkańców też. Tak, jest takie rynkowo świetne rozwiązanie, bo inwestor wykłada pieniądze odpowiednio to sobie potem wyjmie w cenie takich mieszkań. Ale właśnie chodzi o pewną ideę, że teraz planujemy tak mieszkalnictwo, mieszkalnictwo, żeby bloki nie nie zostawały w tyle za infrastrukturą, tą społeczną. Mamy nowe rodziny, na miejscu, nie ma miejsc w żłobkach. To jest dobre rozwiązanie.
Agata Wysocka:
Agata Bardzo dziękuję. Muszę powiedzieć, że to są takie zupełnie bazowe i zupełnie podstawowe rzeczy, które trzeba wiedzieć o tej reformie. Powtórzę jesteśmy cały czas w przepisach przejściowych. Patrzeć, patrzeć, patrzeć. Obserwuj gminę, pytaj i do specjalistów będziesz wiedzieć, co się dzieje z twoją nieruchomością, żeby tam nie było cmentarzy.
Monika Urbanek:
To tam dokładnie. Agata, bardzo serdecznie Ci dziękuję za to spotkanie. Już od razu chciałam Was zaprosić. Do obejrzenia kolejnej rozmowy, którą planujemy już w bardzo niedalekiej przyszłości. Bardzo niedalekiej, nawet dotyczącej właśnie zmian w zagospodarowaniu przestrzennym, planowaniu przestrzennym pod kątem właśnie inwestycji OZE, czyli dzierżawy gruntu pod budowę farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Będziemy rozmawiać o tym, czy te zmiany mają jakieś znaczenie dla tych inwestycji, czy nie i jeżeli tak, to jakie. Agata bardzo serdecznie Ci dziękuję. Jeszcze raz przypominam, że Agata prowadzi również konsultacje online, więc przepraszam. Więc można się umawiać na na konsultacje czy przekazywać sprawę do prowadzenia. Nie ma problemu. Dzisiaj też jesteśmy w zupełnie innych miejscach Polski, a też nawet bez większych problemów technicznych udało nam się prawie spotkać. Niestety nie możemy tak kawy wypić razem póki co, ale to też może się kiedyś umówimy, ale teraz te możliwości są i je wykorzystujmy, żeby faktycznie i z daną sprawą do specjalisty, który tym tematem właśnie się zajmuje. Bo myślę, że już z tej krótkiej rozmowy można się naprawdę zorientować, że te kwestie związane z planowaniem przestrzennym są bardzo zawiłe i z tego też, co ja wiem, to tak naprawdę mało prawników się tym zajmuje, mało się w tym specjalizuje, a materia jest na tyle skomplikowana, że faktycznie tutaj nie można pozostawiać sprawy przypadkowi, bo może to być zbyt kosztowne na przyszłość.
Agata Wysocka:
Dziękuję Moniko, Było mi bardzo miło. Do zobaczenia!
Monika Urbanek:
Dziękujemy Wam za dzisiaj i zapraszamy do kolejnych materiałów.