Grunwaldzka 3, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie

607-678-337

urbanek@kancelariaurbanek.com.pl

Czy można renegocjować podpisaną umowę dzierżawy?

Kluczowe Informacje

Podpisanie umowy dzierżawy gruntów na cele energetyki odnawialnej to zobowiązanie, które ma duże znaczenie dla właściciela gruntów i dzierżawcy. Niemniej jednak, życie i okoliczności biznesowe mogą ulec zmianie, co czasem skłania do pytania: czy można renegocjować już podpisaną umowę dzierżawy?

Oto kilka kluczowych informacji na ten temat:

1. Klauzule renegocjacyjne

Niektóre umowy dzierżawy mogą zawierać klauzule renegocjacyjne, które określają warunki i procedury, według których umowa może być renegocjowana w przyszłości. Takie klauzule zwykle uwzględniają okoliczności, które uzasadniają renegocjację, takie jak zmiany w przepisach prawnych, cenach energii czy technologii. Jeśli Twoja umowa dzierżawy zawiera takie postanowienia, warto się nimi kierować. Niestety nie jest to częsta praktyka.

2. Zgoda obejmuje obie strony

Renegocjacja umowy dzierżawy to proces, który obejmuje zarówno właściciela gruntów, jak i dzierżawcę. Oba podmioty muszą wyrazić zgodę na zmiany w umowie. Dlatego, jeśli jesteś zainteresowany renegocjacją, musisz nawiązać dialog z drugą stroną i dążyć do porozumienia.

3. Zmiany w warunkach umowy

Renegocjacja umowy może obejmować różne zmiany w warunkach umowy, takie jak okres dzierżawy, opłaty dzierżawne, prawa i obowiązki stron czy inne kwestie. Warto dokładnie określić, jakie zmiany są pożądane i uzasadnione.

4. Pomoc prawnika

Jeśli zastanawiasz się nad renegocjacją umowy dzierżawy, warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w umowach dzierżawy i prawie nieruchomości. Prawnik może pomóc w zrozumieniu obowiązujących przepisów i przygotować dokumenty.

5. Alternatywy

Jeśli renegocjacja umowy okazuje się trudna lub niemożliwa, warto rozważyć alternatywy. Może to obejmować sprzedaż gruntu lub rozważenie innych możliwości wykorzystania terenu.

Warto pamiętać, że renegocjacja umowy dzierżawy to proces wymagający staranności, czasu i współpracy obu stron. Ostateczny wynik zależy od wielu czynników, w tym od treści oryginalnej umowy i zrozumienia, dlaczego renegocjacja jest konieczna. Dlatego też zawsze warto rozważyć ten proces z rozwagą i, w miarę możliwości, skorzystać z pomocy profesjonalistów, aby osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty.

Od kilkunastu lat zajmuję się weryfikowaniem umów i negocjowaniem ich treści.  Jeśli potrzebujesz wsparcia przy Twojej umowie napisz: urbanek@kancelariaurbanek.com.pl lub zadzwoń: 607-678-337.

Uwaga! KLUB DZIERŻAWY – to specjalny newsletter dla właścicieli gruntów zainteresowanych dzierżawą. Dołącz do kilkuset osób, które już są Członkami Klubu-  ZAPISUJE SIĘ DO KLUBU DZIERŻAWY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *