Grunwaldzka 3, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie

607-678-337

urbanek@kancelariaurbanek.com.pl

Czy Warto Dzierżawić Grunt pod Fotowoltaikę i Wiatraki?

Decyzja o wydzierżawieniu gruntu pod instalacje fotowoltaiczne lub wiatraki może być strategicznym krokiem, ale czy naprawdę warto?

Będą właścicielem  gruntów zastanawiającym się nad tą opcją, warto zrozumieć zarówno korzyści, jak i potencjalne wyzwania.

Korzyści Dzierżawy Gruntu pod Fotowoltaikę i Wiatraki

  1. Pasywne Dochody: Jednym z głównych argumentów za dzierżawą gruntu na cele energetyki odnawialnej są pasywne dochody. Dzierżawca może otrzymywać regularne płatności od operatora instalacji, co może stać się stabilnym źródłem przychodów.
  2. Wsparcie dla Odnawialnych Źródeł Energii: Dzierżawiąc grunt, można przyczynić się do rozwoju odnawialnych źródeł energii. To może być satysfakcjonujący aspekt dla osób zainteresowanych ochroną środowiska.
  3. Brak Kosztów Inwestycyjnych: Właściciel gruntu nie musi ponosić kosztów budowy i utrzymania instalacji. To obowiązek dzierżawcy, co pozwala uniknąć znaczących inwestycji. Pod warunkiem, że obowiązek ten jest odpowiednio zabezpieczony w umowie.

Wyzwania Dzierżawy Gruntu pod Fotowoltaikę i Wiatraki

  1. Konieczność Starannego Wyboru Dzierżawcy: Wybór rzetelnego i doświadczonego dzierżawcy jest kluczowy. Nieodpowiedni partner może prowadzić do problemów i konfliktów w trakcie trwania umowy.
  2. Konieczność Długoterminowego Zobowiązania: Umowy dzierżawy gruntów na cele energetyki odnawialnej mają długoterminowy charakter. Właściciel gruntu musi być gotów na zobowiązania trwające wiele lat.
  3. Ryzyko Niewypłacalności Dzierżawcy: Istnieje ryzyko, że dzierżawca może napotkać trudności finansowe lub przestać płacić opłaty dzierżawne. To może wpłynąć na stabilność dochodów.

Dzierżawa gruntu pod farmy fotowoltaiczne lub wiatraki to decyzja, którą warto rozważyć z uwzględnieniem własnych celów i okoliczności. Dla wielu właścicieli gruntów może to być opłacalna inwestycja, zapewniająca stabilne dochody i wsparcie dla odnawialnych źródeł energii. Jednak wymaga to starannego wyboru dzierżawcy i świadomego podejścia do długoterminowej perspektywy. Przed podjęciem decyzji zawsze warto skonsultować się z ekspertem prawnym i finansowym, aby ocenić potencjalne korzyści i ryzyka.

Od kilkunastu lat zajmuję się weryfikowaniem umów i negocjowaniem ich treści.  Jeśli potrzebujesz wsparcia przy Twojej umowie napisz: urbanek@kancelariaurbanek.com.pl lub zadzwoń: 607-678-337.

Uwaga! KLUB DZIERŻAWY – to specjalny newsletter dla właścicieli gruntów zainteresowanych dzierżawą. Dołącz do kilkuset osób, które już są Członkami Klubu-  https://www.subscribepage.com/dzierzawy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *