Grunwaldzka 3, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie

607-678-337

urbanek@kancelariaurbanek.com.pl

Fotowoltaika jaki podatek? Rolny czy od nieruchomości?

Ule i króliki między panelami fotowoltaicznymi po to, aby nie płacić  podatku od nieruchomości- czy to może się udać?

Podatek- od nieruchomości czy rolny

Farmy fotowoltaiczne biją rekordy popularności. Umowy zawierane są masowo. Jedna z najistotniejszych kwestii  to opłacanie wysokiego podatku od nieruchomości zajętej pod farmę czyli pod działalność gospodarczą. Jest to podatek dużo wyższy niż podatek rolny.

Nowa koncepcja czy obejście prawa

W celu minimalizowania  kosztów pojawiała się koncepcja, zgodnie z którą podatek powinien być naliczany nie od całej powierzchni elektrowni, ale tylko od części nieruchomości, na której faktycznie posadowione są  panele czyli w tzw.  rzucie poziomym pod panelami.

Zwolennicy tej koncepcji argumentują, że pomiędzy panelami może być nadal prowadzona działalność  rolnicza np. w postaci wypasu królików, bydła czy pasieki.

Sądy studzą entuzjazm

Wojewódzki Sąd Administracyjny  w Kielcach w wyroku z 9 września 2021r. ( I SA/Ke 235/21) uznał, że:

Także grunt pomiędzy panelami, jak też pomiędzy panelami a ogrodzeniem, należy traktować jako zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, jako niezbędny i wykorzystywany do osiągnięcia zamierzonego rezultatu jakim jest instalacja i eksploatacja farmy fotowoltaicznej w celu pozyskiwania energii elektrycznej.

Sąd w uzasadnieniu podkreślił, że  nawet gdyby na tych gruntach była prowadzona jednocześnie działalność rolnicza to byłaby to działalność marginalna i uboczna pozostająca bez wpływu na opodatkowanie gruntu. Przyjecie odmiennej koncepcji mogłoby doprowadzić do sytuacji, że postawienie paśnika czy skoszenie trawy przesądzałoby o opodatkowaniu podatkiem rolnym. Takie stanowisko jest jednak nie do zaakceptowania.

INTERESUJESZ SIĘ ROLNICTWEM I ZMIANAMI W PRAWIE?

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER I BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO

 Co tydzień otrzymasz ode mnie wiadomość e-mail z wiadomościami, które będziesz mógł wykorzystać

The form you have selected does not exist.

Podobnie wypowiedział się WSA w Rzeszowie (wyrok z 8 czerwca 2021r., I SA/Rz /287/21).

Ogrodzenie całej nieruchomości i jej wydanie, zezwolenie na wjeżdżanie i wchodzenie, równomierne rozmieszczenie paneli, powstrzymanie się od sadzenia drzew i krzewów na całej nieruchomości- te okoliczności w ocenie sądu przesądzają, że opodatkowaniem od nieruchomości powinna być objęta cała farma jako grunt  zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej.

W świetle tych orzeczeń wydaje się , że praktyka naliczania podatku od nieruchomości nie od całej powierzchni elektrowni będzie wygaszana. Za jakiś czas wrócimy do tematu, żeby sprawdzić w jakim kierunku idą sądy.

Potrzebujesz porady prawnej?

Mam nadzieję, że dowiedziałaś/dowiedziałeś się z artykułu przydatnych dla Ciebie rzeczy.

Jeśli Twoja sprawa wymaga konsultacji i  potrzebujesz porady prawnej to skontaktuj się proszę ze mną- zadzwoń lub napisz mail. Wszystkie informacje kontaktowe są  w zakładce Kontakt oraz panelu bocznym (lub poniżej jeśli czytasz artykuł w telefonie) oraz w zakładce   PRACUJ ZE MNĄ

Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi zostaw pod artykułem komentarz.

A jeśli zainteresował Cię artykuł, kliknij proszę  „Lubię to” poniżej tekstu, udostępnij  lub zajrzyj na moją stronę na Facebooku–  PrawnikRolnika  i bądź na bieżąco z najnowszymi wpisami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *